16 Nisan 2014 Çarşamba

İÇTİĞİMİZ SU VE TÜKETTİĞİMİZ SIVILAR SPORDA PERFORMANSI NASIL ETKİLER?

12 Mart 2012, 12:49
İÇTİĞİMİZ SU VE TÜKETTİĞİMİZ SIVILAR SPORDA PERFORMANSI NASIL ETKİLER?
AZİZ UKŞAL
Spor yapanların üzerinde durması gereken önemli bir konu spor esnasında kaybetmiş oldukları sıvının yerine konmasıdır. Fiziksel aktivite arttığında metabolizma hızlanır ve bedende daha çok ısı oluşur bu ısı neticesinde vücut sıvısı terlemeyle buharlaşır. Yapılan çalışmalar normal aktivitesi olan bireylerin hafif aktiviteli olanlara göre 0,5 litre fazla suya gereksinimi olduğunu göstermektedir.
 
Vücudun sıvı dengesini koruyabilmesi için kaybedilen su miktarının yerine konulması önemlidir. Bir saatten daha uzun süren ağır egzersizlerde su kaybı ile beraber olan mineral kayıplarını da yerine koyabilmek için litresinde 0,5 - 1,2 gr tuz, % 5 oranında şeker içeren içecekler alınabilir. Bu yerine koyma işlemi su veya su içeriği yüksek olan besinleri tüketerek de olabilir.

Su kaybı %1 ve üzerine çıktıkça sporda performansı etkilediği ve beraberinde bazı sağlık sorunlarını getirdiği bilinmektedir. Su kaybının ilk belirtileri susama hissi bunu takiben ağız kuruluğu, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, fiziksel güçte azalma ve vücut ısısında artma olarak hissedilmektedir. Su kaybı vücut ağırlığının %7-10’una ulaştığında bilinç bulanıklığı, kas spazmları, taşikardi, böbrek fonksiyonlarında ciddi azalma, bayılma ve ani ölümlere neden olmaktadır. Çocuklar yetişkinlerde olduğu gibi spor esnasında yeterli sıvı tüketmemektedir. Fakat çocuklar yetişkinlerden daha hızlı olarak ısı stresi riski altına girebilmektedir.

Bu yüzden çocukların susaması beklenmeden 20 dakikada 1 kez sıvı tüketmeleri sağlanmalıdır. Tüketilen sıvının %80’i içilen su ile geri kalan kısmı ise yiyeceklerle karşılanmalıdır.

SPOR DOLU SAĞLIKLI GÜNLER.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Google bot visit button